65 lat ON PZChiO sobota, 20 lutego 2016

Podczas Walnego Zebrania ON PZChiO, które odbyło się 20 lutego w Połajewie zainaugurowano obchody 65-lecia działalności Oddziału Nadnoteckiego PZChiO w Pile.

Prezes Aleksander Korkowicz przedstawił krótki rys historyczny ilustrowany specjalnie na tę okoliczność wybranymi zdjęciami.

         

     Początków zorganizowanej polskiej działalności śpiewaczej w północnej Wielkopolsce należy szukać w końcu XIX wieku kiedy powstał chór Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii w Złotowie /1884/, Koło Śpiewacze w Wągrowcu/1889/ i Towarzystwo Śpiewu im. Św. Cecylii w Połajewie /1895/. Kiedy Traktat Wersalski przyłączył powiat złotowski do Niemiec zaczęły powstawać polskie chóry: Tęcza w Zakrzewie/ 1922/, Halka w Pile /1917/, które wspólnie z ze złotowską Cecylią i chórami polskich Towarzystw Młodzieżowych koncertowały na Świętach Pieśni organizowanych przez działaczy V-tej Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Polska pieśń zawsze towarzyszyła w czasie walki o polskość tych ziem.

     Bujny rozwój chórów przerwał wybuch II-giej wojny światowej. Zniszczono prawie cały dorobek organizacyjny, materialny i kulturowy naszego śpiewactwa. Utracono sztandary, nuty, kroniki i cenne pamiątki. Wszelkie przejawy działalności śpiewaczej były tępione przez okupanta na równi z podziemnym ruchem oporu, a wielu zasłużonych śpiewaków utraciło życie. Po wojnie społeczny ruch muzyczny reaktywował swoją działalność i włączył się w nurt odbudowy życia kulturalnego. 24 listopada 1951r. działacze zarządów pilskich chórów Halki i Echa oraz Harmonii z Czarnkowa  utworzyli III Okręg Pilski Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego w Poznaniu. Stał się on zalążkiem samodzielnej organizacji kulturalnej. Zawody śpiewacze, zjazdy, przeglądy i festiwale chórów i orkiestr  były fundamentem  powstania w 1976  roku Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Pile. Zrzeszał on chóry i orkiestry działające na terenie nowo powstałego województw pilskiego. Nie szczędzono środków z Narodowego Funduszu Rozwoju Kultury na organizację imprez, które na trwałe wpisały się do naszego kalendarza, a mianowicie:

  • Nadnoteckich Dni Pieśni i Muzyki
  • Festiwalu Bożonarodzeniowego zat. "Najpiękniejsze ze wszystkich są polskie kolędy i pastorałki"
  • Nadnoteckich Prezentacji Muzycznych
  • Spotkań Muzycznych Pokoleń
  • Krajeńskiego Festiwalu Chórów w sanktuarium w Górce Klasztornej /o zasięgu ogólnopolskim/
  • Konkursów, parad, gali, koncertów i przeglądów chórów i orkiestr dętych.

     Spotkania wszystkich muzyków i śpiewaków w niespotykanym klimacie jedności umożliwia poczucie stabilizacji oraz konfrontacji poziomu artystycznego i możliwości wzbogacenia repertuaru a przede wszystkim zaprezentowania własnych osiągnięć. Zarząd oddziału organizuje oddzielne warsztaty dla dyrygentów i kapelmistrzów, które prowadzą znakomici wykładowcy akademii muzycznych z Poznania i Bydgoszczy a także szefowie Reprezentacyjnych Orkiestr Wojskowych z Poznania i Bydgoszczy. Te spotkania oraz udział naszych dyrygentów  w seminariach i warsztatach muzycznych organizowanych przez Centrum Animacji Kulturalnej w Poznaniu owocują laurami zdobytymi na przeglądach krajowych i zagranicznych min. w Prewezie/Grecja/, Ołomuńcu/Czechy/, Riva del Garda/Włochy/, Balkan Folk Fest /Bułgaria/ a także na Światowych Olimpiadach Chóralnych w Bremie /Niemcy/ i Grazu /Austria/. Oddział był wielokrotnie wyróżniany przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie, Marszałka Woj. Wielkopolskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Osiągnięcia i sukcesy to zaangażowanie i wysiłek dyrygentów, kapelmistrzów a także wszystkich członków zespołów zrzeszonych w Oddziale Nadnoteckim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Pile.